Bodrum’un tek kalan merası için eylem: GES mezarlığı olmasın

Bodrum’da Dereköy- Kavakderesi’nde 20 hektarlık mera alanında kurulması planlanan 20 bin panellik GES projesine Bodrumlular tepki gösterdi. Bodrum Kent Konseyi üyesi Fahir Üzümcü “Bodrum’un son doğal meralarının yok edilmesine izin verecek lüksü yok. İliç’te olduğu gibi yalanlarla dolu bir ÇED dosyası ile karşı karşıyayız.” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Dereköy Mahallesi Kavakderesi Mevkii’nde 20 hektarlık alanda Novus Grup yatırım Enerji Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan güneş enerji santrali (GES) ve enerji depolama tesisi projesi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) yönetmeliği gereğince Dereköy Mahallesindeki köy kahvesinde halkı bilgilendirmek görüş ve önerilerini almak için halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılım toplantısı düzenlenmiş Bodrum’un elde kalan tek merasının GES mezarlığına çevrilmemesi için Bodrumlular sert tepki göstermişti.

“BODRUM’UN SON MERASININ YOK OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bodrum Kent Konseyi adına açıklama yapan Fahir Üzümcü “Bodrum’un son merası GES mezarlığı olmasın.Bodrum’un son doğal meralarının yok edilmesine izin verecek lüksü yok. Gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum denince akla ilk gelen denizi, doğal güzellikleri ve kültürel varlıkları olması gerekirken artık ne yazık ki durum böyle değil. Özellikle geçtiğimiz on yıl içerisinde gerek merkezi gerekse yerel yönetim tarafından ortaya konulan yanlış yönetim modelleri ve politikaları sonucunda Bodrum denince aklımıza ilk gelen kavramlar artık beton, şehirleşme, yok oluş ve susuzluk. Bodrum’un doğal yaşam ortamları ve geleneksel yaşamın sürüldüğü sosyo-ekolojik alanlarda yaşanan yok oluşlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu yok oluşlar yalnızca doğal yaşamı değil, Bodrumlu yurttaşları da geri dönülmez bir şekilde etkiliyor. Geçmişte, ismi ile huzur, sükunet gibi kavramlarla anılan Ege’nin bu küçük kıyı kentinde artık sükunet yerini kamyonlar, iş makineleri ve trafik sesine bırakmış durumda” ifadelerini kullandı.

“İLİÇ’TE OLDUĞU GİBİ YALANLARLA DOLU BİR ÇED DOSYASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Üzümcü açıklamasının devamında ise “Bugün burada merkezi yönetim iradesi ile gerçekleştirilmek istenen yeni bir yok oluşa dur demek için bir aradayız. Bodrum’un özgür akan son akarsuyu olan Kavakderesi’ni besleyen damarlarının kaynağı olan, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan, bölgemizin en önemli karbon yutak alanlarından biri olan ve onlarca ailenin geçim kaynağını sağlayan Dereköy’ün son doğal meralarından biri yeşil enerji yalanları ile yok edilmek isteniyor. Novus Grup Yatırım Enerji Üretim A.Ş. tarafından Dereköy Mahallesi, 296 Ada, 16 Nolu parselde gerçekleştirilmek istenen Güneş Enerji Santrali ve Depolama Tesisi Projesi’nin ÇED Başvuru Dosyası’nda projenin bölgenin su kaynaklarına, biyolojik çeşitliliğe, çevresindeki zeytinliklere ve tarım arazilerine ve sosyoekonomik yapıya etkilerine yer verilmemiş. Aynı raporda projenin yapılmak istendiği yerleşime ismini veren Kavakderesi yokmuş gibi davranılmış ve “Proje alanına en yakın yüzeysel su kaynağı, 5 km mesafedeki Ege Denizi’dir.” ifadesine yer verilmiştir. Henüz Erzincan-İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nin yaraları sarılmadan önce aynen İliç’te olduğu gibi yalanlarla dolu bir ÇED dosyası ile karşı karşıyayız. Benzer bir eko kırımın bir daha yaşanmaması için Dereköy’de yaşayanlar ve Bodrumlu yurttaşlar olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sesleniyoruz ve Bodrum’un son doğal meralarının yok edilmesine izin verecek lüksü olmadığını belirterek projenin ÇED sürecinin bir daha açılmamak üzere ivedilikle sonlandırılmasını talep ediyoruz. Bodrum’un yaşam ortamlarının savunucusu olmaya devam edeceğiz” diyerek alkışlar arasında sözlerini tamamladı.

“BODRUM’UN TEK SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM ALANI YOK OLACAK”

Gümüşlük Forumu yöneticisi Bige Karan ise “Köylüler ve STK temsilcileri olarak burada kurulması planlanan GES’in vereceği zararları araştırdık ve burada tam 146.000 dönümlük araziye GES kurulacak ve arazinin toprağı sıyrılarak mera alanı bozulacak, buradan tonlarca atık çıkacak sosyal tesisler yapılacak ve bunlar çok dar olan Kavak Deresi yolundan geçecek köyün içinden geçecek. Bu proje Bodrum’un hemen hemen tek kalmış doğal alanını tahrip edecek çünkü bütün bunlar yani GES’ler ve diğer enerji sistemleri sürdürülebilir yaşam alanlarını yok etmektedir. Böyle bir mera alanında doğal güzellikleri ile kaplı bir hayvanların yaşam alanında böyle bir projeye uygulamaya koymayı mantık almıyor GES’e karşı değiliz. Ancak doğru yere doğru proje diyoruz. Bodrum yarımadasını Rüzgar Enerji santrallerinin girmesini belediye ile birlikte nasıl durdurduysak GES’leride o şekilde durduracağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x